Czystość w mieszkaniu – naucz się go zachować

Utrzymanie porządku w mieszkaniu to ogromna sztuka. Wiele osób próbuje się tego nauczyć latami, a pomimo to efektów ciągle brakuje. A w końcu bałaganiarstwo jest w naszej kulturze uznawane za niebywale poważną wadę oraz na ogół bardzo potępiane. Osoby, które nie potrafią utrzymać porządku, są uznawane za leniwe, niewłaściwie zorganizowane, bez poczucia estetycznego. Przy tak negatywnym podejściu warto więc jednak nad sobą odrobinę popracować, żeby nie stykać się już więcej z nieprzychylną krytyką.


telewizor
Autor: Daniel Oines
Źródło: http://www.flickr.com
Jakich reguł dobrze wobec tego przestrzegać, by nasze mieszkanie w końcu zaczęło wyglądać choć trochę lepiej? Przede wszystkim znajdźmy w sobie szczyptę egoizmu. Nie pozwólmy, by wszystko zostało zrzucone na nas oraz wyłącznie na nas. Jeśli sprzątaniem będzie parała się tylko jedna osoba, a pozostałe będą niefrasobliwie sobie bałaganiły, to efektów nie będzie niestety tak naprawdę nigdy. Dokonajmy zatem rozdziału obowiązków oraz uwzględnijmy tutaj także najmniejszych członków rodziny, nasze pociechy. Niech od najmłodszych lat wiedzą one, jak ciężkie jest prowadzenie domu. Zróbmy grafik. Niech każdego dnia inna osoba sprząta i zmywa po obiedzie, codziennie kto inny ściera kurze lub odkurza. W ten sposób nikt się nie przepracuje, a mieszkanie i tak będzie wyglądało jako tako przyzwoicie. Oprócz tego starajmy się, aby w naszym domu każda rzecz miała swoje własne miejsce. Wyróbmy potem w domownikach nawyk, by zawsze odkładali to, co wzięli na te wyznaczone półki czy do konkretnych szuflad bądź szafek. Niech np. czasopisma zawsze leżą w danym miejscu oraz pamiętajmy, aby odkładać tam program tv. Podobnie jeżeli chodzi na przykład o pilota do TV lub też do DVD (Sprawdź program TV TVN).


program tv
Źródło: pixabay.com
Są to niby niewielkie rzeczy, ale poszukiwanie takich drobnych przedmiotów może być czasami niebywale denerwujące. Uczyńmy więc własne życie łatwiejszym niż dotąd. Zachowania porządku można się jak najbardziej nauczyć. Trzeba wyłącznie włożyć w to trochę wysiłku, postarać się. Jest to jednakże umiejętność, jaka będzie dla nas ważna tak naprawdę do końca życia, na pewno warto się zatem postarać, aby ją nabyć. Gdy już wyrobimy sobie rozmaite związane z tym nawyki, to będzie nam się funkcjonowało znacznie prościej. Zresztą nie tylko nam, ale także osobom w naszym otoczeniu.