Jak najlepiej zatroszczyć się o najlepszą i zbilansowaną dietę kota?

Od wielu wieków towarzyszyły nam zwierzęta, szczególnie paru różnych gatunków. Szczególnie przyjacielskie już dawno temu były psy – właściwie wilki, wliczające się niemniej do psowatych – które tak długo snuły się za ludzkimi plemionami w oczekiwaniu na ochłapy z ich polowań, że stały się czymś oczywistym w tych zgromadzeniach. Zaczęto je oswajać i wykorzystywać do pilnowania majątku, pomocy w łowach i innych czynnościach. Obecnie psy najrozmaitszych ras, tak odmiennych, że zmuszają do zadawania pytań, czy należą nadal do tego samego gatunku, żyją z ludźmi we wsiach i w miastach.

Koty Bengalskie
Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Niektórzy wolą jednak inne towarzystwo. Choć trudno domyślać się, jak zaczęła się przyjaźń pomiędzy człowiekiem a kotowatymi, prawdopodobnie odbyło się to w podobny sposób. Ci, co cenią sobie brak gryzoni w domu na wsi czy po zwyczajnie drobne, ciepłe ciałko do pieszczenia, które niekiedy wlezie na kolana i pokaże, że nie jest się samotnym, mają w domach właśnie koty. Jednak i entuzjaści psów, i fani kotów bardzo często popełniają błędy i sprawiają, że w podeszłym wieku pupile cierpią zwłaszcza z powodu niewłaściwej diety – najczęściej koty.

Sucha karma dla kota (http://www.zwierzakowo.pl/sklep/karmy-dla-kotow.html) powinna stanowić trzon jego diety, mimo tego, że powszechnie sądzi się, że kot jako mięsożerca powinien jeść świeże, krwiste mięsko, wątróbkę i mleko. Zwłaszcza to mleko potrafi namieszać w działaniu układu trawiennego kociaka. Polecane są karmy dla kotów Pronature, Prestige, także tańszy Whiskas czy Purina ((pełen artykuł)). Karmy dla kotów niestety nie są najtańsze, szczególnie jeśli produkowane i tworzone są w najlepszych laboratoriach, z współudziałem naprawdę doświadczonych hodowców.

cat
Autor: Connie Ma
Źródło: http://www.flickr.com
Jeśli jednakże zależy nam na kondycji kota, wybierajmy raczej karmy suche dla kotów Acana, Pronature czy Purina – zwierzę podziękuje przez długie lata przywiązaniem i dobrym stanem zdrowia, a to przecież na tym powinno najbardziej zależeć właścicielom tych futrzaków: by te czuły się zdrowo, miały zaspokojone fundamentalne potrzeby i nie cierpiały bez powodu. Karmy wcześniej wyszczególnionych producentów powinien oferować każdy liczący się internetowy sklep zoologiczny (np. zwierzakowo.pl), zatem dbałość o jadłospis zwierzaka nie będzie być tak trudna, jak może się wydawać.
Archiviato in: