Gry planszowe bywają rewelacyjną alternatywą dla gier internetowych, a dodatkowo są atrakcją tak dla dzieci, jak i osób dorosłych

Wedle porzekadła, a właściwie słów piosenki, w czasie deszczu nasze pociechy się nudzą. Stają się wtedy bardziej kapryśne niż zwykle i wtedy można oczywiście włączyć im telewizor, żaby pooglądały sobie kreskówkę, ale nie wszyscy rodzice stosują takie rozwiązanie. Część z nich woli bardziej wyszukane rozrywki czyli przykładowo gry planszowe. Pewnym ich mankamentem może jedynie pozostawać fakt, że do zabawy wymagane są przynajmniej dwie osoby, więc jeżeli berbeć jest jedynakiem, a w sąsiedztwie nie ma równolatków, to do wspólnej gry muszą dołączyć tatusiowie.

Gra planszowa Monopoly
Autor: Howie Le
Źródło: http://www.flickr.com
Każda gra, nie tylko planszowa, musi mieć zasady, które później będą zobowiązywać uczestników do ich respektowania. Te bardziej pomysłowe osoby zasugerują z pewnością swoje własne zarządzenia lub dostosują te już zapisane w instrukcji. Dzięki takiemu rozwiązaniu gra staje się ciekawsza.

Oprócz precyzyjnie określonych zasad postępowania potrzebne bywają typowo fizyczne akcesoria. Gry planszowe, jak sama nazwa informuje, muszą być wyposażone w specjalnie zaplanowaną i estetycznie wytworzoną planszę. Do kompletu najczęściej załączane są kości oraz pionki. W przypadku niektórych gier, przykładowo grzybobrania albo rozgrywek połączonych z szeroko rozumianymi finansami, koniecznie potrzebne będą dodatkowe rekwizyty, czyli w omawianych przypadkach plastikowe grzybki i atrapy banknotów.

Gry planszowe, w pewnym rozgraniczeniu od komputerowych konkurentów, opierają się nie tylko na zręczności czy olimpijskim poziomie opanowania strategii. Z racji tego, że w trakcie gry używane bywają kostki, wiele zależy od losu. Chociaż umiejętności są także potrzebne, a już na pewno mile widziane. A wręczając synowi nową grę uświadamiamy mu, że rozrywki nie finalizują się na tym, co proponuje internet.

Gry planszowe w sklepie
Autor: Mike Mozart
Źródło: http://www.flickr.com
Oprócz gier typowo towarzyskich można na rynku dostać także gry edukacyjne. Są one przeznaczone właściwie dla dzieciaków, ale czasami po różnokolorowe opakowania sięgają też rodzice. W dobie udokumentowanego i postępującego wtórnego analfabetyzmu wszystkim pobratymcom przydałyby się nie tylko powieści do poczytania, ale także gry powiększające zasób słownictwa.

Podobnie sprawa prezentuje się w przypadku uczniów przystępujących do egzaminu maturalnego - w tym przypadku użycie bogatego słownictwa jest dodatkowo punktowane, więc bezpośrednio wpływa na uzyskany wynik.
Archiviato in: