Nie marnuj czasu na słabe filmy

kino
Autor: Jeff Karpala
Film to dość popularna forma rozrywki, osiągalna dla każdego od ponad wieku. Odkąd panowie Lumiere rozpowszechnili swój twór określany kinematografem, ruszające się obrazy zyskały sobie wielką sławę. Nie powinno się dziwić, bo to bodaj najłatwiej przyswajalna wizja świata wykreowana przez inną osobę. Literaturę czyta się dość mozolnie i niezbyt często są tak lekkie, jak lwia część produkcji filmowych; muzyka zaś nie pozwala nakarmić niczym oka.

Kinematografia daje jedno i drugie, a przy tym w łatwy sposób przedstawia to, co miał na myśli autor scenariusza, nie pozostawiając luk na żadne niedomówienia. Dzisiejsze filmy są wizjonerskie, wzbogacone niezwykłymi animacjami, a dźwięk bywa zrealizowany w sposób, który, przy przy pomocy sali kinowej bądź nagłośnienia domowego, zwyczajnie wciska w fotel.

To tyczy się udanych filmów, bo oczywiście jest też wiele nieudanych. Zanim zatem pójdziemy do multipleksu oddać kilkanaście czy kilkadziesiąt złotych na obraz, który może się nam zwyczajnie nie podobać, rozsądnie jest poznać kilka jego podsumowań. W teorii jest to możliwie obiektywny opis tego, o czym opowiada film i jakie wrażenie może wywołać w odwiedzającym kino. Filmoznawca jest niestety jedynie człowiekiem i pisząc recenzję w ten czy inny sposób podpiera się swoim gustem i doświadczeniami, toteż kilka recenzji tego samego obrazu może się dramatycznie różnić. Rozsądnie jest odwiedzić kilka niezależnych portali na temat najnowszych propozycji filmowych, gdzie recenzenci opisują świeże wrażenia z pobytu w sali kina, lub fora pasjonatów kinematografii, gdzie również poznamy wiele opinii – nie zawsze rzetelnych, choć zazwyczaj bardzo szczerych. Recenzje filmowe są bardzo przydatne w wyborze repertuaru, z którym widz chciałby się zapoznać.

Oczywiście oprócz oceny obrazu: dobry, niedobry, istotne jest dla widza coś jeszcze. Bo jeden lubi komedie, a inny horrory. Tylko czasem sam tytuł produkcji sugeruje, co pojawi się na ekranie w sali kina, dlatego przynajmniej pobieżnie dobrze spojrzeć, o czym jest konkretna produkcja. Najbardziej lubianym gatunkiem kinowym, który nie zawiedzie większości widzów, są filmy przygodowe. Twórcy tego typu produkcji bardzo dbają o to, by w filmie pojawiały się sceny wesołe, smutne i takie, które zwyczajnie powinny oszołomić widza i spowodować, żeby podobało mu się to, co widzi.
Archiviato in: