Jak dwudziestoletni zdolni polscy muzycy starają się zarobić na utrzymanie

Bycie artystą w dzisiejszych latach jest dość skomplikowane i tylko na pocieszenie można nadmienić, że z dużą dozą prawdopodobieństwa nigdy nie było. Uczęszczanie do podstawowej szkoły muzycznej w żadnym razie nie wróży szczęśliwej przyszłości na scenie - najczęściej kariera kończy się tym, że muzyk, który kiedyś z ogromną chęcią ćwiczył gamy, teraz nie wie nawet, gdzie leży jego instrument.

lokal do wynajęcia
Autor: Hamner_Fotos
Źródło: http://www.flickr.com
Gros osób woli jednak posiadanie konkretnego zawodu, który jeszcze umożliwi zarobienie sporych pieniędzy. Jedynie nieliczni mają szczęście i robią oszałamiającą karierę jako np. członkowie zespołów znanych w gminie a nawet w całej Polsce. Najprawdopodobniej najtrudniej mają ci, którzy skończyli studia muzyczne i są wyedukowanymi saksofonistami lub pianistami, gotowymi do tego, żeby pracować w cenionej orkiestrze. Jednak taką pracę mogą wykonywać tylko nieliczni, natomiast pozostali są zmuszeni wykazać się inwencją twórczą, żeby połączyć swoje pasje z pracą. Dla niektórych krzepiąca okazuje się oprawa muzyczna imprez. Takie hasło bywa zazwyczaj łączone z ważnymi wydarzeniami w życiu obywatela. Wiolonczelistka może zagrać w trakcie ceremonii ślubnych, ponieważ Ave Maria w wykonaniu takiej artystki w każdym przypadku będzie wzruszać zaproszonych słuchaczy.

Co dwie łepetyny, to nie jedna - tak przynajmniej informuje popularne powiedzenie. A na pewno nie odkryjemy Ameryki, jeśli znamy, że w grupie jest o wiele raźniej. Nic zaskakującego w tym, że ci bardziej przedsiębiorczy perkusiści poszukują kompanów, żeby razem muzykować. Tym samym oferta w znacznym stopniu się poszerza i staje się dla potencjalnych usługobiorców bardziej atrakcyjną. Występ solowy nie jest tak spektakularny, jak występ zespołu, a jedna wiolonczelistka to nie to samo, co kwartet smyczkowy na ślub. I w ten sposób fraza oprawa muzyczna imprez zyskuje na kolejnym znaczeniu.

Własna działalność gospodarcza wymaga tego, żeby taki muzyk biznesmen poświęcał czas na sprawy czysto organizacyjne. Należy ustalić, kto będzie odbierał telefony, prowadził witrynę internetową i kto zajmie się marketingiem. A gdy taki biznes się rozkręci, to może nawet niektórzy pomyślą o zatrudnieniu dodatkowej pracownicy, która w fachowy sposób będzie każdego dnia odpowiadać na maile.