Sezon na rowery rozpoczęty

Jeżdżenie rowerem to forma rozrywki zdobywająca coraz więcej fanów. Pedałując dzielnie przed siebie nie tylko niwelujemy nadmierne fałdki i wyrabiamy mięśnie. Rezygnując z innych form transportu nie niszczymy przy okazji otoczenia. Plusy na pewno są istotne jednak uwagę trzeba w pierwszym rzędzie skupić na najważniejszym elemencie opisywanego sportu – rowerze. Jaki więc model powinniśmy wybrać?
Kupno odpowiedniego roweru nie jest takie łatwe jak na początku byśmy mogli pomyśleć. W zależności od tego po jakim terenie będziemy jeździć elementy budujące nasz dwukołowiec będą różne. Dobrze jest odwiedzić niejeden sklep rowerowy, przepytać kilku sprzedawców i poczytać na temat rowerów. Różne konstrukcje, hamulce czy wysokość kierownicy w danych modelach spowodują zupełnie inne doświadczenia i wrażenia z jazdy. Ważne jest, aby odpowiednio wybrać rowery górskie, wyczynowe czy rozrywkowe. W efekcie tego jazda dostarczy dużego zadowolenia.

Przede wszystkim warto omówić dwa podstawowe modele – rowery miejskie i rowery górskie. Rowery miejskie, czy inaczej „holender” umożliwiają wygodną jazdę w ruchu miejskim. Charakterystycznymi cechami są wyżej zamocowana, giętka kierownica, szersze i wygodniejsze siodełko umożliwiające jazdę z prostymi plecami i dobrą widoczność, właściwe oświetlenie i przepisowe oklejenie znakami ostrzegawczymi oraz osłony na łańcuch zabezpieczające przed zabłoceniem podczas jazdy. Czasami uzupełnione są bagażnikiem i systemem chroniącym przed kradzieżą. Zazwyczaj również rower miejski nie posiada przerzutek, które na płaskim terenie są zbędne.Z miasta jedziemy w góry a z nami bierzemy rowery górskie czyli rowery MTB (od Mountain Bike). Rowery MTB bardzo szybko osiągnęły znaczną popularność, której już nie straciły. Jak sama nazwa wskazuje przeznaczone są one do jazdy terenowej, np. w górach. Wyróżnia je w szczególności niższa, dodatkowo wspierana rama, mocna, ale raczej lekka konstrukcja i porządne hamulce.

Ciekawostką mogę być rowery poziome, których konstrukcja powoduje, że jadący potrafią rozwinąć wyjątkowo szybkie jak na rower prędkości. Poza tą właśnie zaletą mają one niestety parę wad, które powodują, niewielką liczbę fanów. Po pierwsze narzucają one potrzebę równej nawierzchni, trudno jedzie się na nich pod górę a rowerzysta posiada mocno ograniczone pole widzenia.

Pozostaje nam jedynie znaleźć sklep rowerowy a w nim rower idealny dla siebie i pozostawić samochód w garażu.