Sieć internetowa – jak nas kształtuje, co proponuje, czym zaskakuje?

Prawdopodobnie nikt z nas nie jest w stanie wyobrazić sobie życia bez sieci internetowej. To w nim toczy się spora część życia prywatnego oraz zawodowego większości z nas.
Internet to źródło wiedzy, możemy w nim wyszukać wszystko, czego potrzebujemy. Możemy także pobrać dostępne pliki czy darmowe systemy operacyjne. Można śmiało stwierdzić, że Internet kształtuje określone, konkretne zachowania kulturowe. Kiedyś pisało się listy tradycyjne. Na odpowiedź od adresata trzeba było czekać tygodniami, a czasem przez wiele miesięcy (http://alterweb.pl/-co-wplywa-na-zachowania-konsumentow). Współcześnie wystarczy zalogować się na Facebooku czy Instagrama i w mgnieniu oka możemy skontaktować się z kim tylko mamy ochotę. Szukamy odpowiedzi na pytanie, co to jest mem, a nie czy lepiej pograć w gumę czy zaplanować spotkanie przy trzepaku.
ludzie
Autor: Ted Eytan
Źródło: http://www.flickr.com
Skutkuje to tym, że zdecydowanie rzadziej spotykamy się w prawdziwym życiu. Często nie wystarcza nam na to czasu. Tempo życia jest coraz szybsze (poznaj AlterWEB). Śpieszymy się z domu do pracy, w pospiechu wracamy z pracy do domu. Łatwiej jest więc w parę minut zredagować maila niż planować spotkanie w kawiarni, które z pewnością zabierze nam minimum godzinę z napiętego grafiku.


Social media odgrywają znaczącą rolę w obecnej rzeczywistości i one także wpływają na nowe zachowania kulturowe. Rzadziej do siebie dzwonimy, możemy przecież popisać na Facebooku. Wielu z nas upomina się o lajki. Emocje wyrażamy za pomocą emotikonów. Mamy wielu znajomych, choć z przytłaczającą większością nie utrzymujemy żadnego kontaktu i na ulicy żadnego z nich nie bylibyśmy w stanie rozpoznać. Innym, swego rodzaju, wyznacznikiem Internetowej przestrzeni są memy. Co to jest mem? Niełatwo go zdefiniować, choć większość użytkowników sieci na pewno się z nim przynajmniej raz zetknęła (darmowe systemy operacyjne). Można powiedzieć, że to krótka, zwięzła informacja, która wcale nie musi być wyrażona w postaci słów, może przybrać postać obrazka. Może być ironiczna, żartobliwa, istotne, by przykuwała uwagę i robiła furorę w sieci. Sieć internetowa ma wiele zalet. Możemy w nim w krótkim czasie i sprawnie wyszukać informacje na wiele tematów. Z Internetu możemy ściągnąć darmową książkę, muzykę, dostępne są też darmowe systemy operacyjne.
Archiviato in: