Trochę szerzej o muzyce funkowej

W 1983 roku czterech młodzieńców z L A postanowiło uformować zespół. Ich pomysłem było połączenie wschodzącego wówczas punku, narkotycznej psychodelii jak i również energicznego funku. Zniechęceni przemocą oraz mizoginią ówczesnej sceny punkowej zdecydowali się pracować nad stworzeniem swojego środowiska muzycznego. Propagowaliby pacyfizm oraz dobrą zabawę. Naczelną motywacją było podwyższenie ilości młodych kobiet wśród widowni. Swój zespół nazwali Red Hot Chili Peppers i dziś stanowią jeden z w najwyższym stopniu wyróżniających się zespołów rockowych na świecie. Mają armię miłośników na całym świecie, oraz bilety na ich show niejednokrotnie wyprzedawane są na kilka miesięcy przed zdarzeniem.
gitara
Źródło: http://www.morguefile.com/
Historia składu nie była jednak usłana różami od początku. Mimo triumfu, jakim była produkcja jednego z pierwszych krążków przez giganta funku - Georga Clintona. Ich wczesne płyty nie przyciągnęły wiele uwagi publiczności. Pomimo wyobraźni oraz dobrego poziomu gry na instrumentach przede wszystkim w partii basu zespół z trudem znajdował odbiorców. Co więcej członkowie zespołu coraz częściej sięgali po rozmaitego rodzaju narkotyki. Doprowadziło to do nieszczęśliwej śmierci gitarzysty zespołu, jednego z jego twórców. Dwudziestoparoletni chłopak został znaleziony martwy wraz z narzędziami niezbędnymi do zażywania heroiny. Nie sprowokowało to jednak rozpadu składu - wprost przeciwnie, wzmocniło przyjaźń jak i również nadało rangi motywacji do tworzenia muzyki. Niedługo potem zespół miał stać się ikoną na miarę the Beatles (www.terazrock.pl/aktualnosci.html?tag=the+beatles). Hity, jakie grali w latach dziewięćdziesiątych do dzisiaj nie opuszczają list ulubionych piosenek mnóstwa młodych ludzi. Funkujące partie slap bassu, rap wokalisty, polirytmiczne rytmy wygrywane na hi-hacie i namiętne sola na gitarze elektrycznej to symbol rozpoznawczy chłopaków z Kalifornii.Guns n Roses
Źródło: http://www.flickr.com/
Dziś w erze Internetu i łatwego dostępu do utworów czas przestaje być przeszkodą. Każdy może słuchać piosenek z dowolnego okresu w historii za drobne pieniądze, a czasami nawet za darmo. Red Hot Chili Peppers (www.terazrock.pl/aktualnosci.html?tag=red+hot+chili+peppers) nie stanowią tutaj wyjątku. Mimo, że chłopcy w większości mają już po 50 lat ciągle umieją rozgrzać widownię do czerwoności. Pomimo wieku nie stracili młodocianej energii i fantazji. W dalszym ciągu korzystając ze swojej magicznej formuły funk rocka potrafią zadziwiać swoich odbiorców. Cechuje ich z jednej strony luz i efektowność, z drugiej strony każdy z członków zespołu gra na wysokim poziomie i współcześnie stanowi autorytet dla początkujących adeptów muzyki. RHCP okazuje się być jedną z niewielu tak popularnych kapel rockowych pokazujących tak wysoki poziom opanowania instrumentów. Dlatego niech ten, kto jeszcze nie zna tej genialnej czwórki niech złapie za głośniki i pozwoli sobie odlecieć przy rytmicznym basie i szalonych tekstach Papryczek Czili.