Życie zaczyna się po sześćdziesiątce, czyli jak seniorzy będący na emeryturze i radzą sobie z nadwyżką niezajętego obowiązkami czasu

Przejście na emeryturę albo ewentualnie rentę, praktycznie w każdym przypadku wiąże się z naddatkiem czasu, który przecież trzeba wypełnić, najrozsądniej w jakiś sensowny sposób. Można rzecz jasna wcale nie podejmować jakichkolwiek kroków, ale gdy życie emeryta będzie bardzo nudne i co gorsza, może skończyć się popołudniami spędzanymi przed monitorem telewizora. Tymczasem osoby po siedemdziesiątce, a nawet osiemdziesiątce, mogą zachować świetną sprawność tak fizyczność, jak i intelektualną.
senior
Autor: Monika Kulej
Źródło: BAREL POLAND
Osoby starsze na szczęście nie znalazły się zupełnie na społecznym marginesie. Za sprawą audycji radiowych i akcji dobroczynnych ciągle wraca temat problemów, z jakimi borykają się nasi dziadkowie bądź rodzice. Głównie kieruje się uwagę na brak odpowiedniej pomocy medycznej, co jednak w jakimkolwiek razie nie oznacza, że inne potrzeby staruszków schodzą na drugi plan.

Lokalne domy kultury organizują zajęcia dla seniorów, a wybrane placówki idą jeszcze krok naprzód i w efekcie takich działań babcie przychodzą do przedszkoli, aby odpowiadać na intrygujące, a przy okazji zaskakujące pytania czterolatków. Natomiast dla tych bardziej ambitnych pięćdziesięciolatków powstały tzw. uniwersytety trzeciego wieku. Tak obmyślane zajęcia dla seniorów bywają fanatycznym pomysłem dla osób, które pragną rozwijać swoje własne zamiłowania i ciągle stawiają na ustawiczny rozwój własnej osobowości.
rozwój osobisty
Autor: Tyler Hebert
Źródło: http://www.flickr.com
Tym samym można zrealizować swoje marzenia, które zostały wcześniej zarzucone np. ze względów finansowych lub czasowych. Świetnym pomysłem jest także działalność w kole gospodyń wiejskich. Taka propozycja jest kierowana dla kobiet mieszkających na wsi, gdzie dostęp do innego rodzaju możliwości rozwoju intelektualnego jest dość ograniczony, lecz jak przekonują gospodynie, taka działalność daje wiele satysfakcji i gwarantuje stały rozwój osobisty.

Odejście na emeryturę jest okazją do zmiany dotychczasowego trybu życia. Tak damy, jak i faceci mogą teraz poświęcić czas na aktywność ruchową. I to wcale nie musi być wyczerpująca jazda na rowerze czy na nartach. Ogromnym zainteresowaniem ze strony emerytów, cieszą się tzw. kijki, czyli nordic walking. Zresztą tutaj nie chodzi jedynie o zmęczenie w pochlebnym tego słowa znaczeniu, bo w czasie promenad nawiązują się nowe znajomości albo odradzają te sprzed lat. Tak rozumiany rozwój osobisty na pewno podnosi seniorom poczucie wartości i dodaje śmiałości.
Archiviato in: