Najlepsze psy do stróżowania

Kupno rasowego psa większość osób traktuje bardzo serio. Przede wszystkim dlatego, że jest to duży wydatek. Z tego powodu rasowy pies często jest czymś więcej niż tylko przyjacielem człowieka. Drogi pies, tak samo jak drogi drogie auto potwierdza life style swojego właściciela.


Oprócz tego liczy się również cel, który przyświeca przyszłemu właścicielowi. Jeżeli szukasz dobrego psa - stróża do wolno stojącego domu, rasa Tibetan Mastiff doskonale spełni swoje zadanie. Są to psy stosunkowo słabo spopularyzowane w naszym kraju, mają jednak swoich zwolenników. Mastify są z chęcią kupowane przez osoby, które mieszkają poza centrum miasta, ponieważ są to duże, dosyć kudłate psy, które raczej powinny spędzać większość czasu na dworze. W końcu są to psy zaliczane do grupy molosów górskich i ich prymarnym przeznaczeniem było przede wszystkim strzeżenie domu i zaganianie zwierząt domowych.
Jak można się domyśleć po nazwie, rasa pochodzi z centralnej Azji, choć nie wiadomo do końca, czy dokładnie z Tybetu.Tybetany zostały sprowadzone do Europy w drugiej połowie XIX wieku, gdy na ojczystych obszarach groziło im wyginięcie. Rasa przetrwała dzięki Brytyjczykom, którzy jako pierwsi rozchodowali Mastify.
Mastif tybetański
Autor: lgrvv
Źródło: http://www.flickr.com
Na dzień dzisiejszy to bardzo cenna rasa hodowlana. Silny temperament, raczej spokojne usposobienie, jednak bardzo posesywny – oto typowy mastif tybetański Szczenięta gdy są młode są dość uparte. kupujący musi zatem być cierpliwym i przeczekać kłopotliwy okres. Bardzo znacząca kwestia to właściwe wychowanie psa. Mastify Tybetańskie nie potrzebują jednak szczególne tresury. Z wiekiem same nabywają ogłady. Są raczej spokojne i posłuszne. Jednakże, gdy psy są na swojej posesji mogą być agresywne w relacji do obcych. Takie zachowanie leży w ich naturze. Mastify żyjące w Tybecie były wychowywane na stróżów gospodarstwa domowego. Ich obowiązkiem było głośne reagowanie na niebezpieczeństwo. Taki model zachowania wynikał ze swoistych warunków geograficznych, a także społecznych. Tybetańskie wioski były stosunkowo słabo zaludnione, zaś pojedyncze domostwa znacznie oddalone od siebie.
Mało sąsiadów oznacza ryzyko kradzieży. Psy miały więc skutecznie strzec dobytku i głośno ujadać, gdy na posesji zjawił się intruz. Należy wiedzieć jeszcze przez kupnem Mastifa, jakie zachowania leżą w jego naturze. Lecz naturalnie pamiętać, że najistotniejsze jest dobre ułożenie psa. Warunkiem satysfakcjonującego kontaktu z pupilem jest wiedza i świadoma aprobata jego charakteru.