Czym charakteryzuje się członek niezależnej grupy społecznej? Dowiedz się jakie noszą ubrania i tatuaże

Subkultury są grupami społecznymi, zaznaczającymi swoją odmienność w odniesieniu do całości społeczeństwa. Na dzień dzisiejszy definicje oraz zakresy oddziaływania poszczególnych subkultur się rozmywają; ich największa świetność przypadała na drugą połowę minionego stulecia. Każda z subkultur posiada własną określoną ideologię, od której ludzie należący do subkultury uzależniają swój styl życia. Oprócz tego znaczna część z nich dostosowuje swój wygląd zewnętrzny do określonego modelu, określonego dla określonej subkultury.


W większości przypadków ogromne znaczenie odgrywa także muzyka. W kwestii cech zewnętrznych jednak także zazwyczaj nie ma ustalonych jednolitych reguł. Toteż nie każdy łysy mężczyzna, posiadający bojówki wojskowe i ciężkie obuwie, musi być skinheadem, czy też się za takiego uważać.

Ciało i włosy

Ogólnie przyjęte jest, że przedstawiciele konkretnej subkultury nierzadko są rozpoznawani po tym, jakie włosy posiadają. I tak wspomnieni skinheadzi są bez wyjątków łysi, metale są posiadaczami długich fryzur, rastafarianie posiadają dready. W czasach popularności subkultury punków charakterystycznym i nierzadko widywanym elementem były kolorowe irokezy na głowach i inne szokujące fryzury. Noszone były zarówno przez mężczyzn, jak i przez kobiety.

Ślady tej mody można obserwować również obecnie, jednak niezbyt często, a pozostałości po dawnej świetności pozostały w filmach czy klipach muzycznych z tamtych lat. Poza fryzurą znaczącym elementem są również różnorodne modyfikacje ciała w formie kolczyków i tatuaży.
Skórzane szelki
Autor: Agata Wojtkiewicz
Źródło: Agata Wojtkiewicz
W dzisiejszych czasach można zauważyć wytworzenie się czegoś w rodzaju subkultury, zrzeszającej ludzi zainteresowanych modyfikacjami ciała i poddających się rozmaitym tego rodzaju operacjom.

Ubrania

Tak samo istotnym elementem jest odzież. Częścią subkultury punk było niedbanie o to, co się zakłada. Hippisi ubierali się w zwiewne, wielobarwne ubrania. Skinheadzi mają swoisty „uniform”, który tworzą takie elementy jak szelki, kurtka harrington, buty martensy i szerokie spodnie. Każdy z elementów ubioru posiadał swoje znaczenie, był elementem ideologii. Ciężkie buty są zresztą przynależne dla kilku grup – metali, punków i skinheadów. Analogicznie rzecz ma się z różnego rodzaju elementami wojskowymi w rodzaju multi camo. Tego typu rzeczy dostępne są w demobilach i sklepach z ubraniami militarnymi np. strona.