Ciekawe hobby - instrumenty dęte

Wśród licznych rodzajów instrumentów muzycznych największą rolę odgrywają instrumenty dęte, często zwane aerofonami. Jest ich największa ilość i posiadają bardzo ciekawą i długą historię. Spora część z nich powstało jako instrumenty używane przez rycerzy na polowaniach.

Waltornia
Autor: Frank Kovalchek
Źródło: http://www.flickr.com
Spełniać one miały funkcję ostrzegawczą i informacyjną. Później przez wieki stawały się udoskonalane i przystosowywane do używania w orkiestrach i teatrach. Dzisiaj po instrumenty dęte sięgają chętnie zarówno muzycy w różnych orkiestrach, w szczególności w dętych orkiestrach, jak również muzycy jazzowi. Jak ich nazwa będzie wskazywać, instrumenty dęte to grupa instrumentów, w których muzyka będzie powstawać w wyniku dmuchania.Można je podzielić na instrumenty blaszane, drewniane i klawiszowe. Aerofony z grupy drewnianych obejmują na przykład różne odmiany fletów, zarówno poprzeczne jak i podłużne, klarnety, fagoty i saksofony. Wśród blaszanych instrumentów znajdziemy przykładowo tuby, puzony, trąbki, a także nieco mniej znane waltornie, czyli rogi (zobacz jeśli chcesz zamówić ten produkt przez internet: rogi - instrumenty dęte).

Klawiszowe instrumenty mają chyba najmniej przedstawicieli i najbardziej znane wśród nich to duże organy, akordeon, nazywany też harmonią, harmonijka klawiszowa oraz ustna. Niezwykle ciekawe są również tuby. Tuby mają największe rozmiary wśród instrumentów dętych, które idealnie będą uzupełniać skład symfonicznej orkiestry, lecz dość chętnie używane są również jako instrumenty do solowej gry. Tuba posiada jednak swoje korzenie jeszcze w starożytności. Poprzednikiem obecnych tub była rzymska tuba romana. Lecz dopiero po wynalezieniu wentylów w dziewiętnastym wieku, tuby uzyskały swój ostateczny kształt. Tuba złożona jest z metalowej rury, kilkukrotnie zawiniętej, zakończonej z jednej strony niewielkim ustnikiem, a z drugiej strony zmieniającej się w w czarę głosową. Co ciekawe, w praktycznie każdy pierwszy piątek maja obchodzi się Międzynarodowy Dzień Tuby. Kolejne, równie ciekawe są waltornie, czyli popularne rogi. Historia ich jest równie stara co opisywanej wcześniej tuby. Waltornie mają swoich przodków w starodawnych instrumentach robionych z pustych w środku rogów zwierzęcych, łodyg roślin lub drewna. I znów przeróbki pozwoliły ostatecznie na udoskonalenie i wykorzystanie tego prymitywnego instrumentu w tworzeniu muzyki (sprawdź ceny w sklepach internetowych i zamów taniej: dobry instrument - akordeon).