Dzieje popularnych instrumentów dętych

Sporo instrumentów, w szczególności należących do kategorii aerofonów miewa swoją przeszłość związaną z wojskiem lub rycerstwem. Używano ich do ostrzegania przed nieprzyjacielem, wabienia albo odstraszania dzikich zwierząt, celebrowania zwycięstwa lub przeżywania porażki.

Gra na saksofonie
Autor: Louis Evans
Źródło: http://www.flickr.com
Potem ich rola zmieniła się i po przeróżnych unowocześnieniach stawały się częściami składowymi orkiestry bądź zespołów muzycznych. Najbardziej charakterystycznym przykładem tej zmiany są trąbki.

Pierwsze trąbki (możesz wybrać i zamówić online: instrumenty dęte - saksony), wywodzące się z starodawnych instrumentów blaszanych, wyglądem raczej przypominały obecny róg, gdyż nie miały zaworów w związku z tym miały bardzo ograniczone zdolności melodyczne. Nadawały się jedynie do grania fanfar. W międzyczasie ulepszano je powolutku, aż na początku XIXw. trąbki otrzymały nareszcie kształt taki jak obecnie. Jednakże dzisiaj nie są to instrumenty o większych walorach akustycznych. Stanowią uzupełnienie w orkiestrach, czasami w zespołach muzycznych.

Suzafony to instrumenty dęte blaszane. Są to troszkę inne helikony o stosunkowo dużej czarze głosowej, która dlatego właśnie jest umiejscowiona ponad głową instrumentalisty. Z powodu tej właśnie dużej czaszy, w orkiestrach dętych, w których najczęściej są stosowane suzafony, nazywa się je słonecznikami. Pierwsze suzafony zostały stworzone w końcu XIXw. Poza powszechnym użytkowaniem ich w orkiestrach dętych, suzafony są wykorzystywane również w orkiestrach tanecznych, dixielandowych oraz w utworach jazzowych. Tenorhorny natomiast są to zmienione buglehorny, które zjawiły się we Francji tak samo w XIXw. Ich polska nazwa to sakshorn tenorowy. Podobnie jak wcześniej opisany instrument, tenorhorny też kończą się sporej wielkości otworem, lecz nie musi się on znajdować aż nad głową grającego. Reszta części instrumentu stanowią ustnik, przechodzący w rurę ustnikową, wentylki razem z krąglikami do strojenia każdego osobno, krąglik strojeniowy główny, część przeznaczona na kciuk oraz dźwięcznik. Tenorhorny były używane już przez pruską kawalerię na początku XIXw. Stosunkowo mało znane są saksony, o których ciężko jest wyszukać jakąkolwiek informacje, zarówno w Internecie, jak również w specjalistycznych periodykach.Kupisz tu mnóstwo innych ofert instrumentów - polecane suzafony