W jaki sposób wybrać instrument dętydo nauki?

Instrumenty muzyczne to przede wszystkim przedmioty wytworzone głównie po to, by tworzyć muzykę. Tworzono je od wieków i obecnie tworzą bardzo liczną grupę sprzętów służących tworzeniu muzyki. Lecz instrumentem muzycznym bywają również rzeczy absolutnie nie spokrewnione z muzyką, przykładowo przedmioty codziennej użyteczności.


Harmonijka
Autor: Steven Depolo
Źródło: http://www.flickr.com
Przykładowo rytmicznie wydobywane dźwięki w czasie pisania na maszynie czy mieszania łyżką herbaty mogą zostać częścią kompozycji muzycznej. Jednakże przy pomocy przedmiotów domowego użytku da się wytwarzać tylko proste dźwięki czy melodie.

By powstała wyrafinowana konstrukcja muzyczna, konieczne są bardzo skomplikowane instrumenty muzyczne. Instrumenty muzyczne dzieli się na podgrupy, przeważnie ze względu na tworzywo, z którego zostały wykonane lub ze względu na sposoby uzyskiwania dźwięków. Pierwszy podział zawiera podgrupy instrumentów perkusyjnych, dętych blaszanych i drewnianych oraz strunowych i klawiszowych. Najmocniej skomplikowaną i chyba najszerszą gromadą instrumentów są aerofony, pośród których znacząco wyróżniają się instrumenty dęte, np. flety dęte.

Dalszy podział wyodrębnia instrumenty dęte drewniane, do których zalicza się przede wszystkim flety, flugelhorny albo fagoty oraz instrumenty dęte blaszane, dla przykładu flugelhorny, harmonijki bądź puzony. Fletnie są instrumentami opisywanymi jako najstarsze na świecie. Legenda ich powstania jest związana z opowieścią o Hamadriadzie Syrinks. Fletnie to cienkie drewniane rurki ułożone w pojedynczym albo podwójnych rzędach powiązane w całość. Fletnie to stosunkowo nieskomplikowane w budowie instrumenty, pomimo to dźwięki z nich uzyskiwane pozwalają stworzyć muzykę jednocześnie piękną jak też głęboką. Flety tylko z nazwy nawiązują do wyżej opisanych. Flet to przeważnie wydłużona rurka z drewna z wydrążonym środkiem oraz kilkoma albo więcej otworami na długości. Flety dzieli się na poprzeczne i podłużne. Flugelhorny zaś, to instrumenty wchodzące w skład typowej orkiestry. Są często mylone z trąbkami. Harmonijki zaś popularne bywają w gronie amatorów lecz nie tylko. Harmonijki inaczej nazywane są organkami.