Jak robi się fotografie z lotu ptaka?

Fotografie z zlotu ptaka wykonuje się nie tylko z pokładu płatowca czy śmigłowca. Przedsiębiorstwa fotograficzne mają na to mnóstwo innych strategii. Często ekonomiczniejszych i sprawdzających się lepiej w konkretnych sytuacjach niż samolot czy helikopter. Jako przykład mogę podać wszelkie przeróżne imprezy masowe gdzie kapitalnie sprawdzi się balon który bez problemu potrafi przez wiele godzin unosić się w jednym i tym samym miejscu i realizować zdjęcia z góry przy pomocy ulokowanego pod nim aparatu cyfrowego.


fotografia
Autor: Leo Hidalgo
Źródło: http://www.flickr.com
Aparat ten jest kontrolowany radiowo i może realizować fotografie praktycznie pod wszystkimi kątami. Balonem helowym można realizować zdjęcia z góry (np.: http://magiceye.com.pl/filmowanie-z-powietrza) z wysokości 5 - 150 metrów. Co istotne za pomocą balonu helowego można bez problemu sfotografować miasto bowiem nie obowiązuje go zakaz lotu nad terenami zabudowanymi. Balonu da się jednakże używać przy bezwietrznej pogodzie ewentualnie przy małym wietrze. Przy wietrznej pogodzie świetnie natomiast może sprawdzić się latawiec. Niemało firm fotograficznych specjalizujących się w realizowaniu zdjęć z góry używa sprzętów zaprojektowanych na własne potrzeby i często własnej produkcji. Są to różnego rodzaju drony bezzałogowe: wielowirnikowce. Mogą one dotrzeć w miejsca gdzie dostęp jest utrudniony.


Zdjęć wykonanych w ten sposób używa się w do tworzenia map, w geodezji, w nadzorze budowlanym. Są niezwykle pomocne podczas budowy rozległych inwestycji. Przy pomocy zdjęć z góry wykonuj się dokumentację w toku wielkich inwestycji (na przykład z budowy dróg i autostrad). Korzysta się z nich też w archeologii prac archeologicznych. Pałace i zamki oraz obiekty ciekawe pod względem turystycznym także
fotografia
Autor: Paul Loebach
Źródło: Umbra
uwiecznia się tym sposobem. Dron możemy wykorzystać w terenach o utrudnionym dostępie. Tworzy się również tym sposobem przepiękne edukacyjne filmy przyrodnicze.

Również takie zdjęcia są dzisiaj używane w reklamie. Już nie tylko największe firmy zamawiają zdjęcia tego typu (polecam tutaj: www.magiceye.com.pl). Jak widać ogólnie pojęta fotografia lotnicza ma niemało zastosowań i jest dziedziną niezwykle szybko rozwijającą się. Ze względu na stosowanie tańszych sposobów niż płatowiec czy śmigłowiec na sesję z lotu ptaka mogą współcześnie sobie pozwolić także mniejsze biznesy a zakłady fotograficzne specjalizujące się w robieniu takich fotografii na brak pracy raczej nie narzekają.