Jak znaleźć dobrą pozycję książkową?

Człowiek wykształcony powinien znaleźć odrobinę czasu na czytanie książek. Niekoniecznie tylko specjalistycznych, związanych z zawodem który wykonuje. Przyznaję jednak, że nie jest łatwo zorientować się w tym po co warto sięgnąć. Jeśli chcielibyśmy znaleźć odpowiedź na pytanie co warto przeczytać?, można wspomagać się opiniami prasowymi. To klasyczne podejście w wyborze książki. Bardzo często też radą nam może posłużyć bibliotekarz albo dobry sprzedawca książek. Dziś, w dobie internetu, możemy się nim także wspomagać przy wyborze lektury. Istnieje kilka serwisów dla osób kochających dobrą książkę. Najpopularniejsze to Biblionetka.pl i Lubimy Czytać.pl. Zakładając tam konto, mamy dostęp do naszych półek, do półek naszych znajomych oraz do opisów książek. Portale wyżej wymienione sugerują nam nawet przygotowane specjalnie dla nas propozycje książek, co może być dla nas dobrą wskazówką.


Książka
Autor: nkzs
Źródło: http://www.sxc.hu
Jakimś drogowskazem mogą być nagrody dla pisarzy i wszelakiego typu rankingi, np. Literacka Nagroda Nike, czy też konkurs na najlepszą książkę historyczną. Jednakże wybór jury nie zawsze musi się zgadzać z gustami czytelników, czego najlepszym dowodem jest najważniejsza polska nagroda literacka. Zazwyczaj wybory kapituły mijają się z wyborem większości czytelników. Miłym zaskoczeniem dla czytelników okazał się 2013r. Nagrodzono książkę p. Joanna Bator za "Ciemno, prawie noc". Akcja powieści dzieje się na Polskiej prowincji. Autorka karci w swej powieści pewien rodzaj zbiorowej pobożności. Mierzy się ze współczesnym grubiaństwem ujawniającym się w internecie. Ujawnia je w dość drastyczny sposób. Mnie najbardziej spodobał się motyw koci. Te przemiłe zwierzaki są w tej powieści pierwiastkiem pozytywnym (także ludzie kotami się opiekujący). Podobne wątki można znaleźć także tutaj - www.kumiko.pl/ksiegarnia-kategoria/bajki-o-zwierzetach-501_509_74_280.html.

Powieść ma w sobie pierwiastki nadprzyrodzone a to wszystko zawarte jest w formie powieści sensacyjnej z niespodziewanym zakończeniem. Jest to także opowiadanie o dojrzewaniu głównej postaci i jej zmaganiach z przeszłością. Moim kolejnym wyborem w prywatnym rankingu co warto przeczytać?, jest książka o życiu Władysława Bartoszewskiego. Wywiad rzeka z niezwyczajną osobą. Mimo bardzo ciężkiego życia zachował on pagodę ducha i - co najważniejsza - wiarę w człowieka. Bartoszewski opowiada o tym, jak pojmuje umiłowanie ojczyzny i odpowiedzialność za nią. Z kolei dla odprężenia rekomenduję „W syberyjskich lasach” (Sylvain Tesson), opowiadanie o kilku miesiącach z życia autora wśród dzikiej przyrody, próbach „ujarzmienia” czasu i czerpania radości z każdego momentu życia.