Jakie znaczenie ma współcześnie muzyka?

Od wieków ludziom na każdym kroku towarzyszy jakaś muzyka, tak naprawdę obecna jest ona na każdym kroku. Dziś muzyka spełnia głównie funkcję rozrywkową, lecz do niedawna miała także spore znaczenie religijne.

Gra na klawesynie
Autor: Brian Holland
Źródło: http://www.flickr.com
Przez lata ludzie dopracowywali instrumenty muzyczne, wymyślali teoretyczne podstawy aranżacji utworów muzycznych i zapisu nutowy. Rozwinęły się trzy zasadnicze grupy instrumentów, to znaczy strunowe, dęte i perkusyjne.

Każda z tych rodzin do tworzenia dźwięku wykorzystuje inne zjawiska, w każdej z nich powstało sporo najróżniejszych odmian, różniących się rozmiarem i techniką grania. W grupie strunowych instrumentów bardzo popularne są nadal gitary, skrzypce, a także pianina i fortepiany. Wielu światowej sławy kompozytorów decydowało się na te właśnie instrumenty i tworzyło na nie niezapomniane dzieła. Lecz istniały i nadal istnieją rodzaje instrumentów mniej znane, a mające tak samo ciekawy i niespotykany dźwięk. Przykładowo klawesyny (sprawdź ceny sklepów na stronie: popularne klawesyny), które już od 15 wieku są znane w naszym kraju, posiadają bardzo interesujące brzmienie, ale popularność ich jest dużo mniejsza od pianin albo fortepianów.

Ostatnie lata to bardzo duże rozpowszechnienie elektroniki, jaka wkroczyła w każdą dziedzinę życia. Nie ominęło to także muzyki, i dzisiaj coraz częściej w miejsce klasycznego instrumentu muzycy kupują ich cyfrowy odpowiednik. Niewątpliwie bardzo duże znaczenie ma tu cena, na przykład klawesyny elektroniczne są znacznie tańsze od swoich odpowiedników zrobionych przed wiekami. Rzecz jasna na koncertach i występach używać się będzie tradycyjnych instrumentów, ale do nauki i ćwiczeń w mieszkaniu elektroniczne modele w zupełności wystarczą. Ogromną popularność zyskały również w ostatnich czasach keyboardy (rozpocznij grę na profesjonalnym sprzęcie: popularne klawiatury midi). Niewielkie rozmiary i bardzo duże możliwości otrzymywania różnorodnych dźwięków sprawiły, że obecnie większość zespołów muzycznych taki instrument użytkuje. Zaprojektowanie keyboardów sprawiło także, że muzyka z klawiszowych instrumentów trafić mogła do wielu ludzi, już za niewielkie pieniądze kupić można dobry instrument, na jakim można ćwiczyć w swoim domu. Obecnie coraz większa liczba muzyków stosuje z powodzeniem klawiatury midi, które dają jeszcze większe perspektywy w komponowaniu muzyki.