Muzyka rockowa - od gitar do elektroniki

Muzyka rockowa przez długi czas od chwili jej powstania niezwykle się przeistoczyła i ciągle ulega przemianom. Od zawsze jednak dzieliło się ją na wiele różnych subgatunków, które różniły się pomiędzy sobą mniej lub bardziej. Dziś pojęcie rock, jest niezwykle rozległe i zalicza się do tego gatunku znacznie bardziej różniące się pomiędzy sobą brzmienia muzyczne.


Zwolennicy tradycyjnego rocka, często wciąż nie chcą się pogodzić z faktem, iż nazwa ta jest stosowana przez muzyków, którzy wydają się nie być w ogóle powiązane z ciężkim brzmieniem. Dzisiaj typowe dla muzyki rockowej gitary bywają często wymieniane na elektroniczne brzmienia wygenerowane przy pomocy komputerów, które jednak mają wielu fanów.

gitara
Źródło: http://www.morguefile.com/
Jednym z takich zespołów, który próbuje połączyć w tworzonej przez siebie muzyce mocniejsze brzmienie ze współczesnymi trendami, jest z pewnością Muse. Ten wywodzący się z Wielkiej Brytanii zespół istniejący od prawie dwóch dekad, nadal zadziwia swych fanów nowymi pomysłami oraz niespotykanymi połączeniami. Wiele osób ceni sobie Muse także za ich jedyne w swym rodzaju występy na żywo, które zachwycają ogromną dawką energii od muzyków grających w zespole. Z sześciu nagranych do dzisiaj albumów, największą popularność zdobyły dwa ostatnie. Zagwarantowały im one nie tylko sławę na całym świecie, ale także mnóstwo nagród oraz poważanie w branży muzycznej. Przykład Muse doskonale prezentuje zmiany w muzyce rockowej, która już raczej nieodwołalnie uległa podziałowi na zespoły hołdujące tradycyjnym brzmieniom oraz te szukające nowych rozwiązań.

Wśród zespołów należących do tej pierwszej grupy, na pewno wybija się Coma. Tym razem zespół pochodzący z Polski, który niemal z dnia na dzień uwiódł swoim mocnym graniem tysiące słuchaczy tradycyjnego rocka.
Zespół Coma zaczął działać już w 1998 roku, jednakże ich pierwszą płytę mogliśmy kupić dopiero kilka lat później. Bardzo ważnym oraz niesamowicie specyficznym elementem brzmienia grupy jest wokal, który przykuwa uwagę fanów. Zespół Coma pozyskał uznanie nie tylko wielbicieli ale również innych muzyków, w związku z czym został wyróżniony wieloma ważnymi nagrodami. Co ciekawe ostatnio zespołowi temu udało się także stworzyć album anglojęzyczny, co jedynie potwierdza jego klasę.