Na czym warto nauczyć się grać?

Muzyka ogrywa bardzo duże znaczenie w życiu ludzi. Słyszy się ją codziennie w wielu różnych miejscach, w domu, sklepach czy firmach. Od wieków utwory muzyczne były wyrazem religijnych obrzędów lub spełniały funkcję towarzyską, a wraz z biegiem lat zaczęto tworzyć coraz bardziej wyrafinowane i zróżnicowane utwory.


Gra na bongosach
Autor: Tim Blair
Źródło: http://www.flickr.com
Przez wiele lat bardzo się też zmieniły muzyczne instrumenty, czyli urządzenia wytworzone przez człowieka i służące do wydawania dźwięków. Już przed wieloma wiekami ludzie używali różnych drewnianych konstrukcji, przy pomocy jakich wytwarzali muzykę, czy to przy obrzędach religijnych, czy podczas pracy i zabawy.

Kolejnej wieki przyniosły coraz większą różnorodność instrumentów, pojawił się też podział na ich różne rodzaje, to znaczy dęte, perkusyjne i strunowe. We wszystkich tych rodzinach można dodatkowo rozróżnić sporo różnych typów instrumentów, które się różnią wielkością i sposobem wydawania muzyki. Kilkadziesiąt lat temu, po wynalezieniu układów elektronicznych zaczął się pojawiać kolejny rodzaj instrumentów, w nich z kolei do wytwarzania dźwięku włączone zostały tranzystory i oporniki. W ten sposób narodziła się era muzyki elektronicznej.

Obecnie najróżniejsze syntezatory są bardzo popularne zarówno w gronie zawodowych muzyków, jak również pośród wielbicieli amatorskiego grania. Bardziej zaawansowane egzemplarze maja wiele różnorodnych funkcji i ustawień, i potrafią idealnie odtwarzać kilkadziesiąt przeróżnych instrumentów. Klasyczne dobre instrumenty klawiszowe będą potrzebować dużo miejsca, oprócz tego są drugie i wymagają odpowiedniego traktowania. Dobre pianino albo klawesyn może kosztować niekiedy kilkanaście tysięcy złotych, ale w takiej kwocie otrzymuje rewelacyjny instrument muzyczny. Tymczasem naprawdę porządny, wysokiej klasy syntezator to niewielka część kosztów zakupu tradycyjnych instrumentów, a przecież możliwości ma znacznie lepsze, tak więc jest chętnie wykorzystywany przez instrumentalistów w różnych muzycznych zespołach. W większości takich zespołów bardzo istotne są także instrumenty perkusyjne (doskonałe instrumenty w przystępnych cenach: najlepsze cajony), których głównym zadaniem jest tworzenie rytmu. Wśród nich są także takie, które mogą być używane samodzielnie, zalicza się do nich cajony, na jakich się siedzi podczas grania, a także bongosy, czyli dwa połączone ze sobą bębny które się wywodzą z dalekiej Kuby.