Najchętniej wybierane instrumenty ?

Muzyka od wieków jest obecna u ludzi w ich codzienności, była sposobem komunikowania się, a także wyrażaniem emocji i uczuć. Przez dziesięciolecia ludzie się nauczyli budować coraz to doskonalsze instrumenty, a także opracowali zasady komponowania muzycznych utworów.


Organy kościelne, klasyczne
Autor: John Fitzpatrick
Źródło: http://www.flickr.com
W kilku ubiegłych wiekach żyło wielu doskonałych kompozytorów, jakich utwory do dnia dzisiejszego są niedoścignionym wzorem harmonii i muzycznego piękna. Dla praktycznie każdej młodszej osoby, jaka chciałaby zaistnieć na salonach znajomość grania na którymś z instrumentów była podstawową rzeczą, o jaką musieli postarać się rodzice.

Do najbardziej popularnych zaliczały się instrumenty z klawiszami. W bogatszych rodzinach panowały fortepiany, a jeśli ktoś miał skromniejsze finanse, to najnowsze pianina klasyczne. Pianina do dnia dzisiejszego można spotkać w wielu miejscach, w porównaniu z fortepianem nie potrzebują dużo miejsca, więc idealnie będą się nadawać do różnego rodzaju ośrodków kultury, świetlic w szkołach czy na przykład muzycznych szkół.

Następnym popularnym klawiszowym instrumentem, obecnym z kolei w większości kościołów, są najlepsze organy klasyczne. Organy są w zasadzie nie do przeniesienia. Projektuje się je do konkretnej świątyni, uwzględniając takie parametry jak akustykę wnętrza czy jego kształt. W dalszej kolejności doświadczona firma zajmująca się budowaniem tego typu instrumentów wykonuje poszczególne piszczałki i moduł sterujący nimi, a następnie instaluje wszystko. Cały przebieg wykonania klasycznych organów może trwać nawet kilka lat, lecz przez to otrzymuje się instrument o niepowtarzalnym brzmieniu. Jedyną wadą takiego instrumentu są koszty, niestety zrobienie go sporo kosztuje i coraz więcej świątyń na niego może być nie stać. Jednak ostatnie lata to bardzo duży wzrost powszechności sprzętów elektronicznych, jaki dotknął także muzykę. Jeżeli któryś z proboszczów zdecyduje się nieco oszczędzić, to zdecydować się może na organy elektroniczne, które będą dużo tańsze niż oryginalny odpowiednik, a w świetlicach oraz szkołach coraz częściej zaczynają się pojawiać pianina elektroniczne, niedrogie i dające dużo więcej możliwości niż instrumenty klasyczne.