Nasze bestsellerowe przedmioty nagminnego użytkowania

Kim bylibyśmy bez rzeczy. Są one wszędzie i kształtują świat, w którym żyjemy. Zapewne nie do końca je szanujemy, traktując je jako mniejsze nieszczęście lub tytułując je określeniem „złośliwości rzeczy martwych” (w czasie, gdy nie chcą działać).


Wiemy jednak, że nie da się bez nich za dużo zrobić, iż od niepamiętnych czasów przedstawiają uzupełnienie nas samych, wzbogacając nas jednocześnie jako gatunek ludzki.

Kobieta siedząca na tarasie
Autor: Phalinn Ooi
Źródło: http://www.flickr.com
Kim stałby się pierwszy człek bez krzemienia albo bez nieskomplikowanych rzeczy, jakie ułatwiały my codzienną pracę? Kim stałby się, gdyby nie mógł ściskać w ręku narzędzia, którym straszyłdzikie zwierzęta. Kim stalibyśmy się, gdyby nie statki, samoloty i pojazdy, gdyby nie wymyślono koła. Rzeczy są konieczne, są tak istotne w historii naszych dziejów, jak ich stwórcy. Każdy zna żarówkę lub żelazko, lecz nie wie, kto je wymyślił. Zanika stwórca, przedmiot pozostaje i zostaje czymś pospolitym, koniecznym, czymś bez czego nielekko wyobrazić sobie istnienia.

Weźmy na przykład jakiegoś fotografa. Może być bardzo utalentowany, może posiadać
Funkcjonalne pojemniki na żywność
Autor: Phalinn Ooi
Źródło: http://www.flickr.com
niezwykły talent do robienia cudownych fot, ale istotnie, gdyby nie aparat, którym robi swoje foty jego próby ostałyby się tylko w głowie. Identycznie jak pisarz, który ma pomysł na dzieło, lecz nie posiada kartki i pisaka, aby przelać te wizje na papier. Kim byłby fotograf bez pomocnych narzędzi w jego pracy, bez parasola fotograficznego, bez statywów oświetleniowych (statywy oświetleniowe dla fotografów), bez sprzętu studyjnego jak reflektory, ekrany czy namioty bezcieniowe bez sprzętu studyjnego w postaci softboksów? Więcej o reflektorach i softboksach przeczytasz w tym miejscu: reflektory dla fotografa specjalisty.

Odpowiedź jest prosta: stałby się nieszczęśliwy, gdyż nie mógłby przenieść własnych wizji na czytelny nośnik, jaki każdy z nas może poznać. Nie mógłby się pochwalić fotografią, musiałby to wszystko opisywać, lecz i tak inni nie rozumieliby jego wizji. Dzisiaj natomiast, w dobie wspaniałych programów graficznych fotograf może tworzyć jeszcze bardziej kreatywnie. Jest zdolny upiększyć zdjęcie, dodać do niego elementy, rozjaśnić, podkoloryzować intensywność kolorów, i tak dalej. Dzięki takim narzędziom jego wizja i realizacja wybiega jeszcze dalej zbliżając się do perfekcji. Bez odkrycia rzeczy, bez coraz to świeżych, ulepszonych przedmiotów nigdy byśmy tego nie zdobyli.