Również ty możesz pomóc – zorientuj się, w jaki sposób przekazać 1 procent swojego podatku?

Pomaganie innym to niezrównanie ważny element naszego powszedniego życia. O ile nie robi nam trudności pomoc bliskim, ponieważ zawsze możemy im pomóc w remoncie mieszkania lub pożyczyć bądź nawet dać niedużą sumę, jeżeli tylko budżet nam na to pozwala, o tyle nie zawsze mamy świadomość, w jaki sposób wesprzeć inne osoby. A jest na to naprawdę łatwa metoda – można dać 1 procent swojego podatku sporządzając rozliczenie roczne, do którego każdy podatnik jest zobligowany. Co dokładnie trzeba zrobić?

1% podatku
Autor: Chris de Kok
Źródło: http://www.flickr.com
Cała czynność jest nieskomplikowana i nie powinna zrobić trudności nawet podatnikowi rozliczającemu się pierwszy raz w swoim życiu. Wystarczy bowiem, że w zeznaniu podatkowym, jakie wypełnia, w odpowiednim miejscu wpisze numer KRS wybranej przez siebie organizacji. Jeśli rozliczeniem zajmuje się inna osoba, należy jej zapisać taki numer, aby wiedziała, jaki rachunek bankowy wpisać w tym okienku. Co to jest numer KRS? To numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego, jaki przydziela się wszystkim organizacjom lub instytucjom. Aby sprawdzić wykaz organizacji wymagających wsparcia finansowego, dobrze jest wejść na portal internetowy Ministerstwa Pracy. Tam uprzystępniony i bezustannie aktualizowany jest taki wykaz, zatem decydując się na jedną z organizacji z niniejszego spisu, będziesz pewny, iż pieniądze trafią na właściwe konto. Aby wszystko było zrealizowane podług procedur, trzeba w wyznaczonym terminie złożyć swoje rozliczenie bądź o czasie dokonać korekty, gdy znalazły się jakieś błędy. Mamy na to 2 miesiące, w innym razie wpisana organizacja nie dostanie od nas wsparcia finansowego. Organizacja może dowiedzieć się, kto dał jej pieniądze, jeżeli podatnik wyrazi na to zgodę zakreślając odpowiednie okienko w deklaracji podatkowej - więcej pod tym adresem.



http://naratunek.org/zostan-wolontariuszem/kim-jestesmy/
Autor: Andrew Fysh
Źródło: http://www.flickr.com
Teraz już orientujesz się, jak przekazać 1 % podatku. W każdym roku można to zrobić wyłącznie dla jednej, wskazanej przez siebie organizacji pożytku publicznego. Możliwe, że ktoś już prosił cię o wsparcie na daną organizację, jeśli nie, możesz samodzielnie poszukać instytucji, jakiej konto chciałbyś choć w ten niewymagający wysiłku sposób zasilić. Za rok możesz zdecydować się na inną grupę osób, jakie także potrzebują pomocy, ponieważ takich organizacji jest w kraju bardzo dużo.