W obecnych czasach poznawanie języków obcych musi być obowiązkowe

Na pewno opłaca się uczyć się języków obcych, choćby ze względu na fascynującą przygodę, dzięki, której poznajemy dany obszar kulturowy, obyczaje, wierzenia, kulturę czy historię. Znajomość języków to także znacznie większa szansa na lepiej płatną pracę. Według różnych, niezależnych badań zwiększa się w Polsce udział ludzi legitymujących się znajomością chociaż jednego języka. Wśród młodych zdecydowana większość osób umie język angielski, wśród starszych na pierwszym miejscu jest język naszych sąsiadów ze wschodu.
książki do nauki ukraińskiego
Autor: Photocapy
Źródło: http://www.flickr.com
Wyniki te nie zaskakują. Rosyjski był jedynym słusznym językiem za komuny. W szkołach panował niepodzielnie, wielu z tego powodu ma teraz wstręt do naszego wschodniego sąsiada . Wraz z czasami kapitalizmu zawitał do Polski język angielski i szybko osiągnął nowe rejony. Obecnie kogo nie zapytać wśród młodych ludzi – wszyscy znają ten język, ale trzeba przyznać, że czasem wygląda to lepiej, czasem gorzej. Niemniej, dzięki tej znajomości łatwiej się nam podróżuje, poznaje nowych ludzi, mamy mniej kompleksów i czujemy się bardziej obywatelami świata.
Wraz z nastaniem nowego ustroju pojawiły się także inne języki (ucz się języków obcych). Opróćz angielskiego najczęściej uczy się niemieckiego i francuskiego. Oba te języki są bardzo potrzebne, Niemcy to przecież nasz silny sąsiad, główny partner handlowy, jedna z największych gospodarek świata. Francja zaś to także silny kraj, francuski tymczasem o jeden z głównych języków Unii Europejskiej. W niektórych szkołach uczono też włoskiego i hiszpańskiego, a w obecnych czasach wróciła moda na rosyjski. Młode pokolenie już nie pamięta czasów, gdy język wschodnich sąsiadów był wpychany do głów na siłę więc nie mają problemów, by zacząć się go uczyć.


Jedno jest niezmienne, nauka języków, czy to ze słowników, z rozmów, z książek czy z innych miejsc jest szalenie przydatna, jednakowoż bardzo się przydaje . Warto nawet wyjść poza schemat i nauczyć się języka mało popularnego. Nauka języków afroazjatyckich (choć mierna dostępność pomocy naukowych: słowników i podręczników) czy nauka języka wietnamskiego (choćby podstawowych słówek ze słownika - nauka wietnamskiego) to ciekawy pomysł, który może przynieść nam korzyści.