Kim jest aktualnie myśliwy? Jak prezentuje się dzisiaj jego praca?

Wokół osoby myśliwego narosło wiele mitów, przekłamań i nieprawdziwych informacji. Z jednej strony można to zrozumieć, jeśli jakiś człowiek zabija zwierzęta poza okresem ochronnym, to krytyka spada na wszystkich myśliwych, z drugiej natomiast strony, to niezbyt uczciwe wobec tego zasłużonego zawodu. Myśliwy to bowiem historycznie człowiek, który zajmuje się gospodarka łowiecką, a wszystko to w zgodzie z prawem i etyką łowiecką. W tym właśnie pojmowaniu jest przeciwieństwem kłusownika.
myślistwo
Autor: Susan Drury
Źródło: http://www.flickr.com
Kłusownik w pojmowaniu myśliwych to osoba bez zasad, taki pasożyt, który żeruje na całym środowisku. Taki człowiek robi wszystko po swojemu, ma gdzieś zasady, W istocie nie zajmuje się w żaden sposób gospodarką łowiecką, wszystko co czyni, to jedynie dla własnych korzyści.Zawód myśliwego to łowiectwo. Jest to jeden z najstarszych sposobów zdobywania żywności. Obok zbieractwa to również bardzo stary sposób życia ludzkości. To prawda, że z czasem to zajęcie utraciło swoje znaczenie, a na znaczeniu zyskało rolnictwo i hodowla zwierząt oraz uprawa roślin, jednakowoż pozostało jako alternatywne źródło pożywienia oraz jeden z elementów gospodarki łowieckiej. Warto mieć na uwadze, że zajęcie myśliwego przez lata miało bliski związek z wojskowością. Początkowo te dwa zajęcia były bardzo silnie związane, wręcz nierozerwalnie. W W okresie średniowiecza polowanie stało się formą rozrywki, ale też ćwiczeń rycerstwa, a w późniejszym czasie szlachty.


Z zajęciem myśliwego nierozerwalnie związanych jest wiele pojęć. Nie byłoby solidnego myśliwego bez wiernego psa myśliwskiego. Prawo łowieckie jest od regulowania każdej wątpliwości, które mogą się pojawić, a etyka i obyczaje łowieckie są bardzo mocno zakotwiczone w tej społeczności. Ponadto istnieje
polowanie
Autor: per Corell
Źródło: http://www.flickr.com
charakterystyczna gwara myśliwska i pyszna kuchnia myśliwska. Nie zapominajmy również o charakterystycznym myśliwskim stroju, strzelba czy kurtka myśliwska to nieodłączne elementy prawdziwego myśliwego.

W dzisiejszych czasach, łowiectwo nie jest zbyt popularne. Nie dość, że ma niedobrą prasę, to jednakowoż po prostu jakby wyszło z mody. Są co prawda kółka łowieckie, które zrzeszają w swoich szeregach pasjonatów tego zajęcia, ale są to kluby dla naprawdę prawdziwych pasjonatów. Naturalnie jednak istnieje w naszych lasach gospodarka łowiecka, jaka jest niezbędna.

W ogóle wydaje się, iż problem niskiej frekwencji w takich, jak i podobnych tradycyjnych stowarzyszeniach powoli jest narastający. Teraz ludzie żyją w sieci, nie interesują ich za bardzo takie rozrywki. Zamiast wybrać się do lasu, aby nawet pospacerować, oni wolą to robić przed komputerem. Można się spodziewać, iż za jakiś czas łowiectwo będzie elitarnym zajęciem, gdyż na pewno zawsze będą ludzie, którzy chcą podtrzymywać tę tradycję.