Legendy muzyki rozrywkowej

Muzyka odgrywa dużą rolę w naszym życiu i pomaga ludziom od zarania dziejów. Była tak samo rozrywką, jak i wielką sztuką. We współczesnym świecie, dzięki wynalezieniu takich urządzeń jak radio i nośników muzyki, takich jak płyty, a następnie kasety magnetofonowe, muzyka stała się dostępna dla wszystkich ludzi. Zaczęły się też wykształcać gusta muzyczne, a najpopularniejsi wykonawcy mogli liczyć na grupy oddanych fanów, którzy na koncertach śpiewali wszystkie utwory z pamięci.

the doors
Autor: Nicki Spunar
Źródło: http://www.flickr.com
Brytyjska grupa The Beatles była chyba pierwszą w historii, która wzbudziła tyle rozmaitych uczuć. Cudowna czwórka z Liverpoolu potrafiła doprowadzić do białości rzesze kobiet, które każde ich pojawienie się na scenie nagradzały ogromnym piskiem. Była to niespotykana popularność, jak na owe lata. Według wielu ankiet członkowie The Beatles są najpopularniejszymi muzykami naszych czasów, a ich nagrania osiągały rekordowe nakłady. Po pewnym czasie Beatlesi zmienili zarówno swój wizerunek sceniczny, jak i twórczość. Ich utwory były co raz bardziej ambitne, a słowa piosenek- głębokie. Dało się także zauważyć fascynacje kulturą indyjską. Zespół rozpadł się po odejściu najpierw Johna Lennona, a później Paula McCartney’a.

Podobnej popularności doznał amerykański zespół The Doors. Grupa odnosiła wspaniałe sukcesy głównie dzięki charyzmatycznej postaci frontmana zespołu, Jima Morrisona. Jego poruszające, poetyckie wiersze oraz zachowanie na scenie przyciągała na występy wielkie tłumy fanów. Ale The Doors to też doskonała gra pozostałych członków zespołu, których instrumentalne popisy do dzisiaj hipnotyzują wielbicieli tej grupy. Członkowie zespołu nie byli miłymi chłopcami i niesłychanie często przełamywali różne bariery. Ich wielką karierę zniszczyła niespodziewana śmierć Morrisona.

Oba te zespoły łączy mnóstwo rzeczy. Członkowie tych zespołów zostali chodzącymi ikonami muzyki. Ich kompozycje weszły do kanonu muzyki rozrywkowej. Na ich twórczości bazują następne pokolenia młodych muzyków, nieustannie doszukując się w niej coś innego. Obie grupy do dzisiaj mają miliony wiernych wielbicieli.