Darłowo - super miejsce na wakacyjny wypoczynek w 2014r.

Darłowo to znana miejscowość wypoczynkowa, częstokrotnie wybierana na wakacje nad morzem. Mieści się u ujścia rzeki Wieprzy. Posiada dwie główne części: Darłówko i Racisław. Każdy to już teraz planuje urlop może powoli rezerwować miejsca w hotelu. Darłowo czeka już albowiem na turystów.


źródło artykułu
Autor: mmlolek
Źródło: http://www.flickr.com
W śródmieściu Darłowa uchował się średniowieczny układ urbanistyczny z centralnym rynkiem, będącym centralnym placem w mieście. Za dawnych czasów gród był opasany murem z basztami i bramami. W czasach teraźniejszych możemy oglądać jedyną pamiątkę po obwarowaniach miejskich pod postacią Bramy Kamiennej, przy ulicy Powstańców Śląskich w kierunku Ustki.

Najistotniejszym darłowskim zabytkiem jest Zamek Książąt Pomorskich. Stanowi on niepowtarzalny w kraju przykład gotyckiego zamku nadmorskiego. Zamek wybudowano na planie kwadratu z wieżą o wysokości dwudziestu czterech metrów. Budowa obiektu zaczęła się w 1352 r. podczas panowania Bogusława. W tym samym czasie miasto nawiązało także współpracę z Hanzą. W XVIII i dziewiętnastym wieku w zamku mieściły się magazyny i więzienie, a od tysiąc dziewięćset trzydziestego roku działa tu muzeum, w którym zebrano zabytki pomorskiej sztuki ludowej, zabytkowe rzeźby zrobione z drewna, eksponaty sztuki sakralnej w sali rycerskiej, a także przykłady sztuki współczesnych twórców. Wieża zamkowa również udostępniona jest do odwiedzania.

Najcenniejszym zabytkiem sakralnym Darłowa jest Kościół Mariacki, którego budowę zaczęto w tysiąc trzysta dwudziestym pierwszym roku. Blisko siedemdziesiąt lat później powstała wieża kościelna, zakrystia i kaplice boczne. W świątyni ujrzeć można groby książąt pomorskich, między innymi Eryka I - króla Danii, Norwegii i Szwecji. Od 1992 r. obiektem kultu jest tutaj figurka Matki Bożej Fatimskiej, Królowej Pokoju i Jedności, która została ukoronowana przez Ojca Świętego Jana Pawła II podczas audiencji w Rzymie. Innymi interesującymi darłowskimi świątyniami są: gotycki kościół św. Jerzego będący kiedyś częścią szpitala św. Ducha dla trędowatych oraz jedyny w Polsce przykład skandynawskiego gotyku - kościół świętej Gertrudy z gontowym dachem i gwiaździstym sklepieniem przystrojonym freskiem patronki żeglarzy św. Gertrudy oraz godłem cechów szewskiego i piwowarskiego. Warto zauważyć, że okna kościoła przypominają świetliki dawnych statków. W trakcie pobytu w Darłowie powinno się zobaczyć również barokowy Ratusz, który przebudowano w 1725 r.. Jest on obecnie siedzibą władz miasta. Przed Ratuszem stoi fontanna z posągiem rybaka z 1919 r.. Wokół pomnika wzniesionego w celu upamiętnienia ludzi morza, umieszczono cztery tablice zrobione z brązu, które przedstawiają zarys historii miasta. Atrakcyjnym obiektem zabytkowym jest też zespół młyna wodnego, obejmujący: młyn wodny, siłownię, turbinownię, dom mieszkalny oraz ogród.

W Darłowie odbywa się sporo interesujących imprez cyklicznych. Warto wybrać się przede wszystkim na: Ogólnopolski Bieg Eryka, Darłowski Festiwal Filmów Skandynawskich, Europejskie Warsztaty Muzyczne i Operowe, Galę Operetkową na Placu Kościuszki, Festiwal organowy w kościele św. Gertrudy, Czwartkowy Pociąg do Jazzu, Darłowski Festiwal Teatrów Ulicznych, Bałtycki Festiwal Tańca, Międzynarodowy Festiwal Latawców oraz Ogólnopolskie Otwarte Zawody Wędkarskie o Puchar Królewskiego Miasta Darłowa "Darłowski Dorsz", podczas, którego zawodnicy poławiają dorsze ze statku.


Darłowskie plaże mieszczą się na obszarze dzielnicy Darłówko. Wyjątkowo interesująca jest plaża zachodnia – piaszczysta i szeroka z obfitym zapleczem turystycznym. Na entuzjastów czynnego odpoczynku w Darłowie i jego okolicach czeka również: całoroczny Aqua Park „Jan”, szlaki kajakowe na rzekach Wieprza i Grabowa oraz szlaki rowerowe, w tym przebiegające obok jeziora Bukowo, a także stajnia i ośrodek jeździecki Rancho Mustafa w miejscowości Bobolin (4 km Darłowa). Warto także polecić niezwykle interesujące szlaki tematyczne, takie jak: Koszaliński Szlak Nadmorski obejmujący chroniony pas lasów mieszanych oraz jezior przymorskich, Szlak Cystersów z obiektami będącymi dziełem tego zgromadzenia, Szlak Rezerwatów z licznymi pomnikami przyrody i zamkami w Darłowie i Kręgu oraz Szlak Wiatraków z zabytkami sakralnymi i świeckimi, pomnikami przyrody, jeziorem Kopań oraz parkiem elektrowni wiatrowych.

***
Całkowitą propozycję na wypoczynek 2014 w Darłowie można znaleźć w serwisie Ruszajwpolske.pl bądź klikając na poniższe linki:
- agroturystyka Darłowo
- hotele Darłowo (oferta apartamentów nad morzem[)