Dlaczego warto pojechać na długi weekend nad jeziora mazurskie

Teren Warmii i Mazur wielokrotnie nazywamy mianem „Krainy Tysiąca Jezior”, aczkolwiek jest on znacznie bogatszy w jeziora, aniżeli sugeruje to jego pseudonim. Na terenie Warmii i Mazur doliczono się coś koło dwóch tysięcy jezior. Ich charakterystyczne położenie, zróżnicowana linia brzegowa i otoczenie jedynej w swoim rodzaju natury sprawiły, że zrobiono tu kompleksowo zaopatrzony Szlak Wielkich Jezior Mazurskich, na którego przebycie powinno się przeznaczyć dziesięć dni. Podkreślić należy fakt, iż w regionie znajduje się najogromniejsze polskie jezioro: Śniardwy.

agroturystyka mazury nad jeziorem
Autor: evoonia
Źródło: http://www.flickr.com
Podczas wędrówki kajakiem będziemy płynąć nie wyłącznie przez jeziora, ale także przez rozliczne rzeki tworzące ze zbiornikami wodnymi wyjątkowo zróżnicowane systemy dróg wodnych, w tym m.in. Kanał Ostródzko – Elbląski, Szlak Spływów Krutynią, czy też szlak na rzekach Ukta czy Wel. „Kraina Tysiąca Jezior” jest też prawdziwym rajem dla żeglarzy, kajakarzy, windsurferów, nurków oraz wędkarzy.

Mazury i Warmia zaciekawiają nie jedynie amatorów sportów wodnych, ale też miłośników narciarstwa. Mogą oni skorzystać z wyciągów narciarskich w Gołdapi, Mrągowie i Lidzbarku Warmińskim.

Gigantycznym plusem Warmii i Mazur poza zróżnicowanej sieci wodnej są plusy przyrodniczo - krajobrazowe. Znajduje się tu rozmaita roślinność i fauna, a także ogromne kompleksy leśne, między innymi Puszcza Piska, Puszcza Borecka i fragment Puszczy Romnickiej. O rzadkości tutejszej przyrody świadczy fakt, że w rejonie warmińsko – mazurskim utworzono najpotężniejszy w Polsce teren strzeżonego krajobrazu. Można doliczyć się tutaj stu dwóch rezerwatów przyrody, 6 parków krajobrazowych oraz ponad 2200 pomników przyrody. Fani zwierząt muszą koniecznie zobaczyć dwa miejsca. Jednym z nich jest Kosewo, gdzie mieści się farma jeleniowatych gwarantująca zwierzętom warunki zbliżone do naturalnych. Mieszkają tu jelenie, daniele, łosie, muflony, koniki polskie i konie Przewalskiego. W Kadzidłowie natomiast mieści się prywatny Park Dzikich Zwierząt, gdzie zobaczyć można sarny, jelenie, daniele, żubry, dziki, rysie, łosie, wilki, jak również sporo ptaków.

Stolicą województwa warmińsko – mazurskiego jest Olsztyn. Nazywany jest częstokroć „miastem na jeziorach”, albowiem w jego granicach administracyjnych leży piętnaście jezior. Do najistotniejszych atrakcji Olsztyna należą: Obserwatorium Astronomiczne, zamek kapituły warmińskiej z Muzeum Warmii i Mazur, XIV-wieczna gotycka katedra św. Jakuba i Wysoka Brama. W sezonie Olsztyn staje się koronnym ośrodkiem kulturalnym dzięki odbywającego się tutaj Olsztyńskiego Lata Artystycznego. Na terenie Krainy Tysiąca Jezior znajduje się sporo innych fantastycznych ośrodków turystyczno – wypoczynkowych a także miejscowości z cennymi zabytkami. Za turystyczną stolicę regionu uważane są Mikołajki. Każdego, kto wypoczywa w Mikołajkach, urzekają przytulne uliczki obsadzone domkami rybackimi oraz marina. Życie towarzyskie toczy się tu głównie na deptaku rozciągającym się wzdłuż Jeziora Mikołajskiego. W sezonie w Mikołajkach są organizowane regaty, a także pływający „Festiwal Szantowy Wioski Rybackiej”. Nie jest to jednak jedyne miejsce, gdzie odbywają się cudowne, letnie festiwale muzyczne. Należy wybrać się też do Giżycka na festiwal piosenki żeglarskiej „Szanty w Giżycku” oraz na Wakacyjny Piknik Country w Mrągowie.W rejonie warmińsko - mazurskim swoją obecność mocno zaznaczyli Krzyżacy, pozostawiając po sobie zamki obronne. Szczególnie warte zwiedzenia są twierdze w Rynie i Kętrzynie. Sporą atrakcją historyczną są również grunwaldzkie pola, gdzie w 1914 r. wojska polsko – litewskie pod wodzą Jagiełły, zdobyły rewelacyjne zwycięstwo nad armią Zakonu Krzyżaków. Każdego roku, 15 lipca przygotowywana jest tutaj inscenizacja wielkiej bitwy, na którą przybywają bractwa rycerskie z całego starego kontynentu i niezliczone zastępy obserwatorów. Entuzjastów dziejów II Wojny Światowej na sto procent zaciekawi wizyta w Gierłoży, gdzie umiejscowiony jest Wilczy Szaniec – tajna kwatera Adolfa Hitlera.

Ważnym ośrodkiem sakralnym Krainy Wielkich Jezior jest barokowe sanktuarium maryjne w Św. Lipce, nazywane Częstochową Północy. Warto również zobaczyć klasztor starowierów w Wojnowie, który jest jedynym klasztorem tego typu wyznania w naszym kraju.

***
Pełną ofertę na urlop dwa tysiące piętnaście na Mazurach można wyszukać w serwisie Ruszajwpolske.pl lub klikając na niżej zamieszczone linki:
- hotele Mazurach
- noclegi mazury
- agroturystyka Mazury