Dlaczego warto wybrać się w Bory Tucholskie?

Tajemnica wyjątkowej w skali kraju czystości, jaką charakteryzują się Bory Tucholskie tkwi w ich lokalizacji. Teren tucholskich lasów oddalony jest od potężnych miast i zakładów przemysłowych, co czyni z niego znakomite miejsce na wczasy 2014. Środowisko naturalne nie zostało tu zdegradowane, a unikalne gatunki roślin i porostów miały przychylne warunki do rozwoju.


agroturystyka bieszczady
Autor: Szymon Nitka
Źródło: www.flickr.com
Bory Tucholskie słyną z najczystszych wód w naszym kraju. Największą chlubą tej krainy jest Struga Siedmiu Jezior – strumień o przejrzystych wodach łączący śródleśne jeziorka z Jeziorem Charzykowskim. Przyroda ożywiona skupiona wokół jeziora jest bardzo różnorodna. Mieszkają tutaj iędzy innymi sporadycznie spotykane w naszym kraju kaczki – gągoły i nurogęsi, a także zimorodki.

Niezwykłością Borów Tucholskich jest unikalna lobelia jeziorna, rosnąca w najczystszych tucholskich zbiornikach wodnych: jeziorach Wielkie i Małe Gacno, Nierybno i Głuche. Ma ona specjalne wymogi siedliskowe i występuje wyłącznie w stu pięćdziesięciu jeziorach Pojezierza Pomorskiego, określanych jeziorami lobeliowymi. Cennym gatunkiem są też porosty, które także ukazują się tylko w bardzo czystym środowisku. Wielu z pewnością zaskoczy fakt, że w głębi rezerwatu rosną gatunki z okresu ostatniego zlodowacenia sprzed dziesięciu tysięcy lat.

W ostępach Borów Tucholskich żyje mnóstwo rzadkich zwierząt. Pośród nich należy wymienić bieliki, które najlepiej czują się w głębokich sosnowych lasach. Niestety nie ma już tu głuszców, których objęcie ochroną okazało się nieskuteczne. Brzegi jezior zamieszkały bobry, których populację przywrócono tu w latach siedemdziesiątych XX w.

Ważnym elementem przyrody Borów Tucholskich jest rzeka Brda, bajecznie wijąca się wśród lasów, sandrów, bagien, torfowisk i łąk. Rzeka wielokrotnie wcina się głęboko, tworząc odcinki przełomowe, wąwozy i urwiska. Brda jest wyjątkowo popularnym szlakiem kajakowym wśród wielbicieli tego sportu w całym kraju. W trakcie pokonywania szlaku warto odbić w rejon sztucznego koryta Wielkiego Kanału Brdy, gdzie na skrzyżowaniu z Czerską Strugą w miejscowości Fojutowo wznosi się najdłuższy w Polsce akwedukt (75 m), będący elementem systemu hydrotechnicznego zbudowanego w latach 1845-1850.

Nieco tajemniczym akcentem w atrakcjach Borów Tucholskich jest 10 kamiennych kręgów oraz 30 kurhanów umiejscowionych koło wsi Odry. Historia mówi, iż stanowią one pamiątkę po wpływach rzymskich i zamieszkujących tu w I-III w. n.e. Gotach. Niewyjaśnioną do teraz kwestią jest niemniej jednak rzekome paranormalne oddziaływanie tego miejsca i nieustannie jest ono przedmiotem badań radiestetów.

By dokładnie poznać wszystkie atuty Borów Tucholskich, warto wybrać się do Muzeum Borów Tucholskich w Tucholi, na potrzeby którego zaadaptowano stary, zabytkowy spichlerz.

Rejon Borów Tucholskich to nie tylko niepowtarzalna, osobliwa przyroda, ale także szereg niewielkich i ślicznych miejscowości, kryjących interesującą historię i bardzo dużo ciekawych miejsc. Pośród nich wyróżnia się z pewnością Człuchowo, w którym wznoszą się pozostałości imponującego kompleksu zamkowego będącego dziełem Krzyżaków. Pośród najlepiej zachowanych elementów zespołu znajduje się czterdziestosześcio -metrowa wieża, którą udostępniono do zwiedzania oraz park romantyczny z promenadą wiodącą nad brzeg Jeziora Czluchowskiego. Istotnym ośrodkiem sakralnym jest Wiele, gdzie znajduje się Kalwaria Wielewska. Składają się na nią dwadzieścia trzy kapliczki, kamienne posągi oraz rzeźby stacji Drogi Krzyżowej. Do Wiela szczególnie warto wybrać się w maju, ponieważ odbywa się tu wtedy najbarwniejszy odpust w roku. Największymi atrakcjami Chojnic są mury miejskie z Bramą Człuchowską, XIV-wieczna bazylika, ratusz i zabytkowe kamienice na rynku, Muzeum Regionalne, a także barokowy kościół Jezuitów z dawnym kolegium. Wszyscy pasjonaci kultury indiańskiej powinni koniecznie zajrzeć do Wymysłowa, gdzie mieści się Muzeum Indian Północnoamerykańskich. Można podziwiać tutaj przedmioty użytku codziennego Indian, tworzone przez nich ozdoby, ubiory i broń oraz okazy stosowane do obrzędów. Interesującym akcentem są tipi polskich Indian, które zostały umiejscowione na polance obok Muzeum.

***
Pełną ofertę na wakacje 2014 w Borach Tucholskich można wyszukać w serwisie Ruszajwpolske.pl albo klikając na niżej zamieszczone linki:
- Bory Tucholskie domki całoroczne
- wakacje w Bieszczadach
- odpoczynek Bory Tucholskie