Następstwa niżu demograficznego

Od lat powiada się o tym że przyrost naturalny zmniejsza się. Na razie nie są to znaczne obniżenia, jednak tendencja jest wyraźna. Powodów wspomnianego stanu sprawy jest sporo, podobnie jak w krajach zachodniej Europy. Ludzie młodzi w coraz to starszym wieku się zawierają związki małżeńskie - jak to się ongiś powiadało - późno się ustatkowują.
para młoda
Autor: vastateparksstaff
Źródło: http://www.flickr.com
Ważniejsze dla nich jest budowanie osobistej kariery w coraz trudniejszej rzeczywistości niż angażowanie się w poważne związki, a co za tym idzie planowanie wesela i familii. Potwierdzają to informacje statystyczne. Przy generalnym ubytku zawieranych związków małżeńskich wzrasta procent ślubów zawieranych w wieku tradycyjnie uważanym za późny. Rzecz jasna można takowe postępowania interpretować przemianami w sferze obyczajowości, większym przyzwoleniem na nieformalne związki. Moim jednak zdaniem nadrzędnym powodem nadmienionego stanu rzeczy są przyczyny finansowe. Założenie rodziny jest znacznym wydatkiem pieniężnym, a co za tym idzie może powodować przejściowe obniżenie poziomu życia. Z innej strony ludzie po 30-tym roku życia zazwyczaj mają już unormowaną sytuację zawodową, mogą więc sobie przyzwolić na zwiększone koszty. Być może także sytuacja familijna 30-latków popycha ich do formalizacji dotychczasowych związków.

Tak więc 30-latkowie zamyślają ślub. Zwykle jest to uroczystość skrupulatnie przemyślana, dopracowana w najdrobniejszych szczegółach. Zapewne mniejszy wpływ na jej kształt mają rodzice narzeczonych, gdyż zazwyczaj narzeczeni sami są w stanie w większej części lub nawet w całości pokryć koszty ślubu.

Niewątpliwie jedną z istotniejszych pozycji na liście spraw do zorganizowania jest DJ na wesele. Zgodnie z panująca modą prawdopodobnie będzie to uroczystość weselna w stylu lat 80-tych, dokładniej mówiąc stylizowane na balangę z końca XX-go wieku. DJ na wesele będzie się zatem musiał wykazać znajomością ówczesnego rynku muzycznego - sprawdź przykładowo dj wesela Wrocław. Wybierając więc muzykę DJ na wesele przekształcić się musi w „muzycznego archeologa”. Prawdopodobnie najlepszą pomocą w tychże badaniach może zostać najstarsza w Polsce lista szlagierów - legendarna Lista Przebojów PR3 Polskiego Radia. Naturalnie stylizacja nie dotyczy menu.