Utwory, które ukształtowały rock

Choć współcześnie światowych i rewelacyjnych jest wiele zespołów rocka, to Deep Purple i Pink Floyd są absolutnie tymi, które zdecydowały o teraźniejszości rocka, a i współcześnie są jednymi z najczęściej wznawianych zespołów. Te progresywne brytyjskie zespoły podbiły widownię swym fenomenalnym brzmieniem, olśniewającym podejściem do muzyki i tajemniczymi tekstami.
Nie bez znaczenia jest to, że ich utwory miały w sobie elementy psychodelii, bluesu, popu i muzyki poważnej. Szczególnie Deep Purple (dawniej „Roundebout”) jest uważany za prekursora heavy metalu, którego elementy można odnaleźć w płytach Deep Purple in Rock z lat 70., z tych lat pochodzi także znany Smoke in the Water. Nie każdy jednak ma wiedzę, co było natchnieniem tego fenomenalnego utworu rockowego.Jednego chłodnego grudniowego wieczoru w Monreux Deep Purple miał nagrać swe piosenki w studiu wynajętym od The Rolling Stones, które mieściło się w pobliżu Montreux Casino i Jeziora Genewskiego. Dzień przed planowanym nagraniem miał miejsce jednak w kasynie występ Franka Zappy, podczas którego wybuchł pożar wskutek odpalenia racy przez członka widowni. Ogień całkowicie strawił budynek, sprzęt muzyczny grupy Zappy, zaś ci, którzy mogli zobaczyć pożar z dystansu, opisywali go jako „wielki dym znad jeziora”. Wydarzenie stało się bezpośrednią inspiracją dla powstałego utworu (szczegóły: tutaj więcej o deep purple).

Równie wzięty pink floyd jest znany z ciekawego (choć początkowo przez nich odrzuconego) filmu The Wall, filozoficznych tekstów piosenek i eksperymentalnych dźwięków. Na początku odnosiło jedynie umiarkowane sukcesy w mainstreamie, później jednak – m.in. dzięki wkładowi ich leadera i gitarzysty Syda Barretta – zaczęli karierę w rocku psychodelicznym. Sam Barrett początkowo przyjechał do Londynu jedynie po to, by zostać malarzem, jednak został poproszony przez Rogera Watersa o dołączenie do zespołu po tym, jak zrezygnował poprzedni wokalista. To on zmienił dotychczasową nazwę zespołu „Tea Set” na „The Pink Floyd Sound” (później skrócony do Pink Floyd - http://terazrock.pl/aktualnosci.html?tag=pink+floyd).
Jednak po tym, jak zespół zaczął bić rekordy popularności, używki, napięcie i powoli rozwijająca się schizofrenia Barretta powodowała rosnące konflikty z grupą, a w końcu – całkowitą niemoc podczas ataku katatonii na jednym z koncertów. Po tym zdarzeniu coraz rzadziej był w stanie grać, mimo że był obecny na scenie. Niewykluczone, że jego zachowanie i nieobecne spojrzenie dały początek znanemu Comfortably Numb. Z całą pewnością stanowił istotny motyw historii The Wall. Pink Floyd do teraz cieszy się niezwykłą sławą ,a także ma ogromne rzesze fanów na całym świecie.