Fajna składanka utworów muzycznych ze świata

Muzyka świata to element, który niekiedy ciężko ująć w sztywne ramy i określić z wykorzystaniem definicji. Z pewnością jest ona istotnym składnikiem życia człowieka, pozwala bowiem na pokazywanie uczuć, jak również na odpoczynek i wyciszenie oraz wprawianie się w wiele innych nastrojów. W większości przypadków muzyka z danego kraju czy regionu posiada charakterystyczne cechy wspólne.


Afryka, sawanna
Autor: Arno KleineSchaars
Źródło: http://www.flickr.com
Czasami tak jest także na całym kontynencie, co obserwuje się na podstawie kontynentu afrykańskiego. Nie można powiedzieć, że muzyka Afryki jest jednorodna, ma jednak wiele wspólnych aspektów. Co jest istotne kontynent afrykański można podzielić na dwie części. Większą partię kontynentu zajmują rodzimi czarnoskórzy tubylcy, część północną – w większej części ludy pochodzenia arabskiego. Rdzenna muzyka afryka ma sporo fascynujących cech, które odróżniają ją chociażby od muzyki znanej w Europie.

Metoda wykonywania
Wart zauważenia jest to, że w większej części tradycyjna muzyka afrykańska jest wykonywana zbiorowo, o wiele rzadziej pojawiają się wykonania solowe. Muzyka świata (ciekawa strona: składanka utworów muzycznych ze świata), dla przykładu w kulturze afrykańskiej jest jednym z elementów, które mają za zadanie jednoczyć ludzi ze sobą. Nierozerwalnie z muzyką związany jest taniec. Ludy afrykańskie traktują go jako swoisty rytuał, wykonywany oczywiście grupowo. Warto zauważyć, że większą część rytuałów o charakterze magicznym w Afryce wykonuje się z towarzyszeniem lub wręcz za pomocą tańca i śpiewów. Muzyka Afryki do tej pory w wielu przypadkach nie jest zapisywana nutowo, jest przekazywana wyłącznie ustnie.Dzisiaj na szczęście możemy posłuchać muzyki gdzie tylko chcemy i kiedy tylko chcemy - zobacz jakie nagrania, wykonawców i płyty proponuje księgarnia muzyczna (na swojej stronie: w dalga)

Instrumenty muzyczne
Dużo z powstałych w Afryce instrumentów muzycznych zdobyło popularność na innych kontynentach. Przykładem może być bęben nazywany djembe, popularny zwłaszcza w niektórych grupach. Generalnie instrumenty z Afryki to zwykle różnorodne instrumenty perkusyjne. Bębny odgrywały i cały czas odgrywają szczególną rolę w życiu tych ludzi. Służą bowiem nie tylko do wykonywania muzyki, ale również do odprawiania obrzędów i wysyłania sygnałów, za pomocą których można ze sobą rozmawiać. Stosunkowo niedawno na terenie Afryki zaczęły się przyjmować instrumenty wykorzystywane od dawna na pozostałych kontynentach, jak na przykład gitara. Generalnie w afrykańskim społeczeństwie muzyka spełnia zawsze szczególną funkcję.