Wspaniała i tradycyjna muzyka góralska jako coś co towarzyszy góralom w domu, umila życie a również sprawia radość swoim wesołym brzmieniem.

Muzyka góralska posiada dużo wspólnych cech z muzyką innych regionów Polski. Jej autorzy są anonimowi i tworzona jest spontanicznie, wynika z życia codziennego, z podstawowych potrzeb i instynktów artystów oraz realizatorów. Mówi ona o tym co góralom najbliższe - o ukochanych Tatrach, historiach zbójników i o kłusowniczych wyprawach lub po prostu składa się z żartobliwych przyśpiewek. Nie może braknąć w niej elementów miłosnych, czy przekomarzań się chłopaka z dziewką.

wokalistka
Autor: Crosa
Źródło: http://www.flickr.com
Sam nasz Papież umiłował sobie piękny śpiew i granie górali. Przyjeżdżał w góry nie tylko po to, aby spacerować po górskich ścieżkach, również też aby nacieszyć uszy melodiami góralskimi. Muzyka uważana jest za ponadczasowy element tradycji ludowej, przekazywanej z pokolenia na pokolenie, bez zapisów nutowych ale w oryginalnej postaci "ze słuchu". Bywa, że w sąsiednich miejscowościach takie same melodie i przyśpiewki gra się i śpiewa trochę inaczej.

Wspaniała muzyka górali do dzisiaj towarzyszy góralom w chałupie, w karczmach, rozwesela życie a także sprawia radość swym wesołym brzmieniem. Występy zespołów góralskich można zobaczyć na festiwalach, a również w karczmach i niektórych domach wypoczynkowych. W XIX wieku powstawały zespoły ze skrzypiec oraz basów. W XX wieku zmienił się skład na 3 skrzypce (prym i 2 sekundy) i basy. Używano też zespół 3 gęśli i basów, ale uznano ciche brzmienie gęśli porównując ze skrzypcami, przez co odrzucono ów skład. Czasem podczas występów prymista zmienia skrzypce na złóbcoki czyli na gęśle. Przede wszystkim na weselach można spotkać zespoły góralskie wraz z perkusją lub gitarą, a też instrumenty dęte i akordeon. Takie coś jak - akcesoria mikrofonowe - też się przydaje.

Coraz częściej widzi się połączenie nut góralskich z muzyką rozrywkową. Najwięcej popularnymi zespołami, jakie wykorzystują tę możliwość są Zakopower, Trebunie Tutki oraz Baciary. Bardzo często składy kapel są wzmocnione na potrzeby estradowe (wykorzystują to: polecam zobaczyć), w w jakich grają np. 2 prymy, 3 sekundy i 2 basy. Górale mają we krwi polot muzyczny. Nie tylko śpiewają przyśpiewki, lecz także grają typowe melodie. Od dziecięcych lat nauczają się folkloru góralskiego. W skład kapeli góralskiej wchodzą czterej muzykanci. Najbardziej poważany jest prymista, który grywa melodię prowadzącą. Od niego i jego odrębności muzycznej, zależy charakter całej kapeli. On głównie układa skład "muzyki". Zresztą, w dawniejszej gwarze góralskiej "muzyka" (ten muzyka) nazywano właśnie prymistę.